Technologia

 • Szkielet stalowy konstrukcja

  Szkielet stalowy konstrukcja

 • Fundament pod szkielet stalowy

  Fundament pod szkielet stalowy

 • Konstrukcja ściany domu stalowego

  Konstrukcja ściany domu stalowego

 • Dodatkow ocieplenie

  Dodatkow ocieplenie

 • Strop stalowy

  Strop stalowy

Technologia budowy stalowego domu szkieletowego

Stal ma najlepszy stosunek masy do wytrzymałości ze wszystkich materiałów budowlanych. Decyduje to o bardzo dużej wytrzymałości domów ze stali. Rozpiętości stropów mogą być większe, domy mogą mieć więcej kondygnacji, można projektować więcej otwartych przestrzeni.
Stal jest również materiałem nieorganicznym, jednorodnym. Oznacza to, iż nie występują pęknięcia, rozciągania, rozwarstwienia ani gnicie. Stal jest również materiałem niepalnym oraz odpornym na pleśń, konstrukcji nie trzeba impregnować chemicznie.
Konstrukcja stalowa nie pracuje pod wpływem zmiany wilgotności, nie odkształca się z czasem – ściany i narożniki cały czas będą proste, nie występuje pękanie płyt gipsowych. Pod względem wytrzymałościowym domy z konstrukcji stalowych nie różnią się od domów budowanych w technologii tradycyjnej.
Wysoka jakość materiałów konstrukcyjnych i rozwiązań instalacyjnych kwalifikuje dom stalowy jako budynek niskoenergetyczny, a nawet pasywny. Dzięki takiej konstrukcji obniżają się koszty utrzymania domu.

Przygotowanie podłoża płyta fundamentowa

Ważną zaletą systemów szkieletowych ze stali ocynkowanej jest niewielki ciężar konstrukcji. Dzięki temu budynek nie wymaga szczególnie grubych i głębokich fundamentów, a  wszystkie prace budowlane przy wznoszeniu stalowego szkieletu mogą być wykonane bez użycia drogiego w eksploatacji ciężkiego sprzętu. Grubość płyty fundamentowej zależy od wielu czynników. Projektanci zwykle dobierają przekrój o wysokości 15–35 cm . Zbrojenie wykonuje się zazwyczaj z prętów stalowych żebrowanych, konieczne jest ułożenie siatki zbrojeniowej na dole i górze płyty.
Budowa fundamentów w formie płyty fundamentowej pozwala na budowę prawdziwego energooszczędnego a nawet pasywnego domu. W płycie fundamentowej można też umieścić ogrzewanie (płyta fundamentowa grzewcza), efektywnie wykorzystując masy betonu jako element akumulujący ciepło.

Płytę fundamentową poleca się szczególnie wtedy, gdy na działce jest niepewne podłoże i wysoki poziom wód gruntowych.

Ściany zewnętrzne w szkielecie stalowym domu

Prawidłowo skonstruowane i wykonane ściany zewnętrzne w szkielecie stalowym domu gwarantują sukces i zadowolenie w późniejszej eksploatacji oraz oszczędności w ogrzewaniu. Na rysunku obok konstrukcja ściany w domu letniskowym:

1. Płyta G/K wewnętrzna 12 mm

2. Szkielet stalowy ściany

3. Wełna mineralna

4. Płyta OSB od 12 mm do 22 mm

5. Folia wiatroizolacyjna

6. Dowolna elewacja

7. Płyta fundamentowa

Rysunek drugi przedstawia ścianę dodatkowo ocieploną styropianem 10-15 cm w domach do zamieszkania całorocznego.

Stropy w budynkach szkieletowych stalowych

W budynkach szkieletowych stalowych stropy przeważnie wykonuje się z kratownic stalowych pokrytych płytą OSB, deskami podłogowymi z ociepleniem wełną lub styropianem. Można również wykonać strop drewniany z dekoracyjną podbitką.

Konstrukcja stalowa domku letniskowego

Script logo